جستجو پیشرفته محصولات
0
سبد خرید خالی است.

تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر + ویدیو آموزشی

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر + ویدیو آموزشی

با فرا رسیدن فصل های گرم سال تقاضا برای خرید کولرهای گازی افزایش پیدا می¬کند. اما در هنگام خرید سوالی برای اکثر افراد به وجود می آید که تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتردر چیست؟ کدام یک از این کولرهای گازی مناسب هستند؟ ویژگی های کولرهای گازی و کولرهای معمولی چیست؟
در این مطلب قصد داریم تفاوت این دو را برای شما عزیزان به صورت کامل توضیح دهیم. در ابتدا قصد داریم معنای اینورتر را به زبان ساده برای شما توضیح داده و سپس مزایا و معایب کولرهای گازی اینورتر و معمولی و همچنین تفاوت های مهم و اساسی در کولر گازی معمولی و اینورتر را برای شما بیان خواهیم کرد.

ویدیو آموزشی تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر

تکنولوژی اینورتر چیست؟

تکنولوژی اینورتر (DC) آخرین تحول فناوری در مورد الکتروموتورهای کمپرسورها است. از یک اینورتر برای کنترل سرعت موتور کمپرسور استفاده می¬شود تا به طور مداوم دما را تنظیم کند.
در ابتدا بهتر است که با معنای درست اینورتر آشنا شویم. اینورتر به معنای کم مصرف بودن نیست. اینورتر یک نوسان ساز است که جریان مستقیم برق DC را به یک جریان متناوب AC مبدل می¬سازد.
پس اینورتر یک دستگاهی است که جریان مستقیم را به جریان متناوب تغییر می¬دهد. همچنین به اینورتر مبدل جریان مستقیم به متناوب نیز گفته می¬شود.
پس از تبدیل جریان AC به DC سپس از طریق مدولاسیون در یک اینورتر الکتریکی جریانی با فرکانس دلخواه تولید می شود. یک میکروکنترلر می¬تواند از دمای هوای محیط نمونه برداری کرده و بر اساس آن سرعت کمپرسور را تنظیم کند.

مزایا و معایب کولرهای گازی اینورتر و معمولی

هر کدام از این کولرهای گازی دارای معایب و محاسنی هستند که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد.

• مصرف کم برق کولرهای گازی اینورتر نسبت به کولرهای گازی معمولی بهینه تر است.
• ماندگاری و طول عمر کمپرسور های اینورتر بیشتر است.
• کولر های معمولی آلودگی صوتی بیشتری نسبت به کولرهای اینورتر دارند.
• قیمت کولرهای گازی اینورتر در هنگام خرید و زمان تغییر قطعات آن بیشتر از کولرهای گازی معمولی است.
• قابلیت هوشمند در کولرهای اینورتر وجود دارد.
• اینورتر دوستدار محیط زیست است.
• کولرهای گازی اینورتر محیط آرام و بدون آلودگی را ایجاد می¬کند.
• سرعت خنک کنندگی و سرد کنندگی در اینورتر بالاتر خواهد بود.
• در مکان هایی که نوسان بار وجود دارد مانند دفتر های کار بزرگ، اتاق کنفرانس و… کولرهای گازی اینورتر بسیار مفید خواهند بود.
• به این علت که کولرهای گازی اینورتر دارای پیچیدگی هستند تعمیرات آنها به صورت تخصص انجام گرفته می¬شود.
• از معایب کولر اینورتر می¬توان به این اشاره کرد که اگر مادربرد مرکزی که به صورت دیجیتال است دچار مشکل شود راه اندازی این سیستم غیر ممکن خواهد بود.

تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر

تفاوت های مهم و اساسی در کولر گازی معمولی و اینورتر

این دو کولر گازی دارای تفاوت های بسیاری هستند که مهم ترین آن موارد زیر است که با توضیحات برای هریک از آنها برای شما بیان شده است. تا بتوانید اطلاعات کاملی درباره تفاوت این دو بدست آورید.

1- طول عمر و ماندگاری کمپرسور

کولرهای گازی معمولی در بیشتر اوقات به صورت مداوم خاموش و روشن می¬شوند. اما فعالیت کولر های گازی اینورتر پیوسته و یکنواخت است.
در واحدهای تهویه اینورتر با افزایش کارایی در انقباض عمر قطعات آنها افزایش یافته و نوسانات شدید بار حذف می¬شود.
این عملکرد سبب می¬شود که واحدهای متناوب اینورتر بی صداتر، با هزینه و خرابی کمتری همراه باشد. بنابراین طول عمر و ماندگاری کمپرسور های اینورتر در مقایسه با کولرهای گازی معمولی بیشتر است.

2- مصرف برق در کولرهای گازی

یکی از ویژگی های مهم در کولر گازی های اینورتر این است که مصرف برق را به حداقل می¬رسد و اگر به دنبال کولر گازی هستید که هزینه برق ماهانه شما را کاهش دهد بهتر است که از کولر گازی معمولی استفاده نکنید.
در هنگام استفاده از کمپرسور های اینورتر معمولاً بین 20 تا 30 درصد در مصرف برق صرفه جویی می شود.

3- ایجاد صوت در کولر های گازی

کولرهای گازی معمولی بیشتر از کولرهای گازی اینورتر دارای صدا و آلودگی صوتی هستند. یکی از دلایل مهمی که سبب کاهش صدای کولرهای گازی اینورتر می¬شود این است که این کولرها کمتر خاموش و روشن می¬شوند.
کمپرسورهای اینورتر دارای دور متغیر هستند و نسبت به کولرهای گازی معمولی صدای کمتری خواهند داشت. همچنین یونیت خارجی کمپرسور اینورتر در مقایسه با کمپرسور معمولی بسیار کم صداتر است. از این جهت دیگر لازم نیست در هنگام خواب نگران سر و صدا های اضافی در کولر باشید.

4- نصب و استفاده آسان تر

از دیگر مزایای کمپرسور اینورتر نصب و استفاده آسان از این دستگاه است. در زمان راه اندازی، کمپرسور می¬تواند با سرعت کامل فرآیند خنک سازی اتاق را به انجام برساند. کولرهای گازی اینورتر محیطی آرام و راحت و خنک را برای افراد داخل اتاق ایجاد می¬کنند.

5- قیمت کولرهای گازی معمولی و اینورتر

در جهان کولرهای گازی متفاوتی تولید می¬شود و که هر کدام از آن ها دارای کیفیت و قیمت های متفاوتی هستند. اما به طور کلی قیمت کولرهای گازی اینورتر از کولرهای غیر اینورتر بیشتر است و برای خرید آن باید هزینه بیشتری را بدهید.
همچنین در هنگام تغییرات قطعات و تعمیرات این مدل از کولرها هزینه بیشتری را باید پرداخت کنید.

6- سرمایش و گرمایش

کمپرسور اینورتر اتاق شما را سریعتر از کولر گازی معمولی خنک یا گرم می¬سازد. دلیل اصلی آن این است که یک دستگاه تهویه اینورتر به جای کمپرسور با سرعت ثابت بر روی یک کمپرسور با سرعت متغیر کار می کند.
این بدان معناست که کمپرسور تنها در صورت نیاز کار می¬کند و به طور منظم و پیوسته دما را مطابق میل شما تنظیم می‌کند.
اما در کولرهای گازی معمولی این چنین نیست و کمپرسور با سرعت ثابت مدام و پیوسته در حال کار کردن است.

7- سرعت کولر های گازی

از دیگر مزایای مهم کولرهای اینورتر این است که می¬توانند سریع تر از کولرهای معمولی به دمای مورد نظر شما برسند.

8- گاز مصرفی در کولرهای گازی

در کولرهای گازی اینورتر از گاز مبرد R410A و در کولرهای گازی معمولی از R22 استفاده می-شود.
اما گاز مصرفی R22 آلایندگی ایجاد می¬کند و سرمای کمتری را تولید می¬کند.

9- شرایط آب و هوایی

اگر در مناطق گرمسیری زندگی می¬کنید بهتر است که از کولرهای اینورتر استفاده کنید. درهنگام انتخاب و خرید کولر حتما باید به شرایط آب و هوایی منطقه زندگی خود توجه کنید.
کولرهای گازی اینورتر می¬تواند برای هر منطقه ای و شرایط آب و هوایی متفاوت مناسب باشد چرا که کمپرسور کولرهای معمولی به طور پیوسته خاموش و روشن می¬شوند و دمای اتاق به صورت مدام ثابت نیست اما در کولر گازی اینورتر دمای اتاق ثابت است.

10-سازگار با محیط زیست

کولرهای گازی اینورتر به دلیل قابلیت تشخیص نوسانات ناگهانی و تنظیم خودکار سرعت کمپرسور، دوستدار و سازگار با محیط زیست هستند.
سنسور تعبیه شده در اینورتر قادر است با توجه به دمای اتاق تنظیم شود، در نتیجه مصرف برق کاهش می یابد و صرفه جویی در انرژی بیشتر خواهد شد.
این عملکرد بسیار پیچیده و در عین حال خلاقانه به صرفه جویی در انرژی و برق کمک شایانی می کند و برای محیط زیست و اکوسیستم بسیارمفید است.
اما کولرهای گازی معمولی قادر نیستند که با دمای اتاق تنظیم شوند مصرف انرژی و برق آنها نیز بیشتر است. بنابراین بهتر است از دستگاه های خنک کننده ای استفاده کنیم که دوستدار محیط زیست نیز باشد.

11-قابلیت های هوشمند

اینورترهوشمند مصرف میزان انرژی را کنترل می¬کند و همچنین از طریق کامپیوتر و گوشی های موبایل به شما اطلاعاتی مفیدی ارائه می دهد. علاوه بر آن، در مورد تمام معیارهای فنی مانند وات، ولتاژ، جریان و واحدهای مصرفی به شما اطلاعات کاملی خواهد داد.
کولرهای گازی اینورتر هوشمند همچنین به شما این امکان را می دهد تا برای خاموش و روشن کردن خودکار دستگاه برنامه ریزی کنید. این فرآیند در صورت هوشمند بودن متمرکزتر و انعطاف پذیرتر خواهد بود.

مزایا و معایب کولرهای گازی اینورتر و معمولی

جمع بندی

با توضیحاتی که در این مطلب برای شما ذکر کردیم باید شما هم به این نتیجه رسیده باشید که قابلیت های کولرگازی اینورتر خیلی بیشتر از کولرهای گازی معمولی و غیر اینورتر است.
کولرهای گازی اینورتر به کاهش مصرف برق کمک می¬کند و با آن می¬توانید سرمایش و گرمایش مناسب تری را تجربه کنید.
همچنین قابلیت های هوشمندی که این دستگاه ها دارند می¬توانند محیطی آرام و راحت را برای شما و دوستانتان ایجاد کنند و اطلاعات کاملی به شما درباره میزان مصرف برق و معیارهای فنی بدهند.
اما اگر به دنبال کولر گازی با قیمت مناسب تری هستید بهتر است که کولر گازی معمولی یا غیر اینورتر خریداری کنید. اگر از این مطلب خوشتان آمد، توصیه می‌کنیم مقاله ابزار مورد نیاز برای تعمیر برد الکترونیکی را هم بخوانید، چون احتمالاً به دردتان می‌خورد! امیدواریم این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد.

درباره نویسندهنویسنده
پشتیبانی فنی

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط