جستجو پیشرفته محصولات
0
سبد خرید خالی است.

آموزش نحوه لحیم کاری با هویه + ویدیو آموزشی

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

آموزش نحوه لحیم کاری با هویه + ویدیو آموزشی

آموزش نحوه لحیم کاری با تکنیک ها و روش های مناسب، یک مهارت مهم محسوب می­شود که هر سازنده ای باید در آن مهارت داشته باشد. اگر شما جز افرادی هستید که به رشته الکترونیک علاقه دارید این آموزش برای شما بسیار مفید خواهد بود. در این مطلب قصد داریم به طور کامل آموزش نحوه لحیم کاری با هویه را برای شما توضیح دهیم. این مهارت در انجام بسیاری از کارها به شما کمک می­کند و شما بعد از مطالعه این مطلب به راحتی می­توانید لحیم کاری کنید.

در این مطلب همچنین درباره نکات ایمنی حین کار با لحیم را نیز توضیح خواهیم داد. علاوه بر آن اگر قصد دارید لحیم کاری موجود روی یک قطعه الکترونیکی یا سیم را از بین ببرید می­توانید در این آموزش آن را فرا بگیرید.

ویدیو آپارات آموزش نحوه لحیم کاری با هویه

لحیم کاری چیست؟

حتما نام لحیم کاری برای شما نیز آشناست  و کار با آن را دیده اید. به طور خلاصه و با زبانی ساده لحیم کاری فرآیندی است که در آن دو فلز به هم متصل می شوند که در بیشتر مواقع، اتصال دو سیم بدون روکش به همدیگر است. با هویه دو فلز مورد نظر را با استفاده از سیم لحیم حرارت داده و آن را به هم متصل می­کنیم به این عمل اصطلاحا لحیم کاری می­گویند.

لحیم کاری کاربردهای بسیاری دارد که می­توان از آن در هنگام ساخت یا تعمیر وسایل الکترونیکی و لوله کشی و فلزکاری و آلات موسیقی استفاده کرد.

ابزار های مورد نیاز برای لحیم کاری با هویه

انجام لحیم کاری با چند ابزار ساده است که در اینجا به ترتیب با آن‌ها آشنا می‌شویم.

 دستگاه هویه لحیم کاری

همان گونه که میدانید هویه ها در انواع مختلفی هستند و طرح های متفاوتی دارند. یکی از پرکاربرد ترین هویه ها، هویه مخروطی است که در انجام بسیاری از کارها به شما کمک خواهد کرد.

اگر قصد دارید که کاری با دقت و الکتریکی انجام دهید بهتر است که از هویه با نوک مخروطی استفاده کنید چرا که نوک تیز این دستگاه سبب می شود شما با دقت بالاتری کار خود را انجام دهید و کمتر دچار اشتباه شوید.

نوع دیگر هویه با نوک اسکنه است. نوک اسکنه تخت و پهن است و برای کار با لوله ‌ها و به طور کلی کار بر روی ابزار بزرگ مناسب است.

پایه یا استند لحیم کاری

وقتی دستگاه را روشن می­کنید بعد از چند دقیقه دستگاه بسیار داغ می­شود. اگر بخواهید بعد از کار آن را روی زمین یا هرجای دیگری بگذارید باعث می­شود که آن مکان بسوزد و همچنین اگر از جنس پارچه باشد باعث می­شود که تکه هایی از پارچه به دستگاه بچسبد. بنابراین سعی کنید در هنگام کار استند لحیم کاری داشته باشید تا به راحتی دستگاه را داخل آن قرار دهید. هم چنین این کار باعث می­شود که فرآیند انجام کار شما سریع تر اتفاق بیوفتد.

آموزش نحوه لحیم کاری با هویه

استفاده از اسفنج و روغن لحیم کاری

از اسفنج ها برنجی و معمولی برای حذف کردن اکسیداسیون ایجاد شده در زمان لحیم کاری بر روی هویه استفاده خواهد شد.

بعد از انجام کار خود از اسفنج استفاده کنید تا نوک دستگاه لحیم کاری شما سیاه نشود. اگر هر بار اینکار را انجام ندهید به دلیل اکسیداسیون، لایه ای روی نوک دستگاه ایجاد خواهد شد که باعث می­شود لحیم کاری به درستی انجام نگیرد.

هم چنین برای تمیز کردن هویه می توانید از روغن لحیم کاری استفاده کنید. روغن لحیم کاری یا فلاکس ماده‌ای است که برای تمیز شدن سطوح استفاده شده و برای پاک‌ گرداندن ناخالصی‌ها و عوامل اکسایش در مکان جوش به کار می‌رود.

سیم لحیم کاری

یکی از مهم ترین وسایلی که باید آن را تهیه کنید سیم لحیم کاری است. این سیم یک آلیاژ فلزی از جنس قلع است که برای ایجاد پیوند بین قطعه های الکتریکی ذوب می شود. قلع با گرمای نوک هویه خیلی زود ذوب می‌شود و فوراً هم خود را می‌‌گیرد و دوباره سفت می‌شود و رسانایی الکتریکی خوبی هم دارد.

بعد از خرید یک دستگاه لحیم کاری شما به یک سیم لحیم کاری برای انجام کار خود نیاز دارید. این سیم ها در دو نوع سربی و غیر سربی در بازار موجود هستند. اما نوع بدون سرب آن کاربردهای بیشتری نسبت به نوع سربی آن دارد. لحیم غیر سربی معمولا از آلیاژ مس و قلع است.

همچنین اگر از نوع سربی استفاده می­کنید سعی کنید در محیط باز یا دارای تهویه مناسب اینکار را انجام دهید.

آموزش لحیم کاری با هویه

آموزش لحیم کاری با هویه

حال که دانستیم که به چه وسایلی برای انجام اینکار نیاز داریم نوبت به آن می­رسد که شما را با نحوه کار آشنا کنیم. به طور معمول از لحیم کاری در زمان استفاده می شود که بخواهند دو سیم را به هم متصل کنند.

1. هویه را روشن کنید

ابتدا باید دستگاه هویه خود را روشن کنید و بگذارید تا گرم شود اما باید به این نکته توجه کنید که هویه شما نباید بیش از اندازه داغ شود. دلیل آن هم این است که هویه خیلی داغ باعث می­شود که روکش سیم ذوب شود و به آن آسیب وارد شود.

2. نوک هویه را تمیز کنید.

قبل از هر کاری همیشه به یاد داشته باشید که نوک دستگاه را تمیز کنید. این کار را با اسفنج برنجی یا معمولی انجام دهید تا نوک هویه سیاه نباشد و بتوانید با دقت بیشتری کار خود را به انجام برسانید.

3. به نوک هویه قلع بزنید

بعد روشن کردن و داغ شدن دستگاه و هم چنین تمیز کردن آن، باید از قلع استفاده کنید. به نوک مخروطی خود کمی قلع بزنید تا بر روی نوک هویه باقی بماند. این کار را برای این انجام می­دهیم تا عمر هویه لحیم کاری ما بیشتر شود و خیلی زود فرسوده و یا سوراخ نشود. برای این کار بخشی از سیم لحیم را ذوب کنید تا روی نوک هویه بچسبد.

4. نحوه گرفتن دستگاه و سیم لحیم

برای سریع تر و بهتر انجام شدن کار، ابتدا دستگاه را در یک دست و سیم لحیم را در دست دیگر خود بگیرید. سیم لحیم را به طور امتحانی به نوک هویه بزنید تا اطمینان حاصل کنید که می­تواند سیم را ذوب کند.

5. کار نهایی

 با نوک هویه گرم، انتهای فاقد روکش سیم ها را به مدت کوتاهی لمس کنید. حال سیم لحیم را به سیم بچسبانید و با دستگاه هویه، لحیم را به انتهای فاقد روکش سیم چسبانده و درآخر دو سیم را که از قلع پوشیده شده اند، به هم بچسبانید و با هویه لحیم روی آن ها را ذوب کنید. به همین راحتی خواهید توانست دو سیم را بهم متصل کنید.

ابزار های مورد نیاز برای لحیم کاری با هویه

آموزش لحیم کاری یک LED به یک مدار 

بعد از یادگیری اتصال دو سیم بهم، نوبت به آن می رسد که لحیم کاری یک LED به یک مدار را یاد بگیرید. این کار مانند یک کارگاه عملی است که مهارت شما را در لحیم کاری بالا می‌برد.

 • پایه های LED را به سوراخ های مدار وارد کنید.
 • پایه های وارد شده را با زاویه 45 درجه به بیرون خم کنید.
 • با نوک هویه گرم، انتهای فاقد روکش سیم ها را به مدت کوتاهی لمس کنید.
 • هویه را در محل اتصال قرار دهید.
 • سیم لحیم را به مکان اتصال، متصل گردانید.
 • منتظر بمانید تا لحیمی که انجام داده اید به طور طبیعی خنک شود.
 • سپس می­توانید با استفاده از سیم چین پایه های اضافه را حذف کنید.

نکات ایمنی درحین لحیم کاری

 • برای داشتن امنیت بیشتر درهنگام انجام کار حتما از استند استفاده کنید.
 • سعی کنید در هنگام کار از عینک محافظ استفاده کنید.
 • در مکانی این کار را انجام دهید که دارای تهویه مناسب باشد چرا که اگر از جمله افرادی باشید که روزانه یکبار این کار را انجام می­دهید، لحیم کاری در فضای بسته باعث می­شود دچار آسیب های ریوی شوید.
 • بهتر است که از دستگاه لحیم با هسته اسید استفاده نکنید زیرا این مواد به مدار و اجزای شما آسیب وارد می­کند.
 • سعی کنید در هنگام کار از دستکش و ماسک استفاده کنید.
 • از سیم لحیم­‌ استاندارد استفاده کنید.
 • در بین کار از روغن لحیم کاری استفاده نکنید، چرا که سبب نچسبیدن قلع بر نوک هویه شما خواهد شد.
 • برای نگهداشتن قطعه ها در حین لحیم­ کاری از انبر یا پایه ای زیر مدار یا دم باریک استفاده کنید و هرگز اینکار را با دست انجام ندهید.
 • برای سرد کردن قطعات از آب استفاده نکنید.
 • توجه کنید که گرمای مستقیم باعث آسیب قطعه ها ­می­شود. هویه مورد نظر خود را به مدت زیاد در محل پایه­‌ها قرار ندهید.
 • قبل از لحیم­ کردن قطعات را بر روی فیبر ثابت کنید.
 • پس از گرم شدن هویه، نوک آن را در داخل روغن لحیم زده تا به طور کامل تمیز شود.
ابزار های مورد نیاز برای لحیم کاری با هویه

آموزش برداشتن لحیم کاری از روی قطعات

اگر به هر دلیل می خواهید لحیم کاری خود را از بین ببرید مراحل زیر را انجام دهید.

 • برای انجام فرآیند حذف لحیم باید مکان لحیم شده را با هویه داغ کنید. با این کار، این گونه سیم لحیم داغ خواهد شد.
 • کم کم خواهید دید که قلع در حال ذوب شدن است.
 • به وسیله ی قلع کش قلع مورد نظر که بر روی سطح برد یا سیم است را از قطعه ها جدا کنید.
 • برخی از افراد در هنگام لحیم زدایی از هیتر استفاده می­کنند. هیتر هوای داغ را به بیرون می دمد و کار شما را آسان تر خواهد کرد.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم به روشی آسان به شما نحوه لحیم کاری با هویه را آموزش دهیم. با این مهارت شما می­توانید کارهای بسیاری انجام دهید. فقط کافیست دستگاه هویه خود را روشن کنید و آن را تمیز کنید و با شیوه ای درست لحیم کاری خود را انجام دهید.

همچنین باید به نکات ایمنی که درقسمت بالا به آن پرداخته شد نیز توجه کنید تا کمتر دچار آسیب شوید. اگر از این مطلب خوشتان آمد، توصیه می‌کنیم مقاله تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر را هم بخوانید، چون احتمالاً به دردتان می‌خورد! امیدواریم این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد.

درباره نویسندهنویسنده

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط